Když se potká vícero ekzémů: Atopický nemusí být ten jediný

Atopický ekzém je sice častým, ale ne jediným zástupcem skupiny ekzém – dermatitid. V praxi není výjimkou, že atopik má kromě toho „svého“ současně i jiný typ ekzému.

A pokud se na něj nepomyslí či se neodhalí zavčasu, může být průběh atopického ekzému navzdory léčbě nepříznivý. Častými místy tohoto souběhu bývají především ruce a obličej.

Ekzém vs. dermatitida

Dermatitida je obecný, širší pojem a ekzém pak pojem užší. V praxi se tyto termíny zaměňují navzájem, jsou to v podstatě synonyma. Kromě atopické dermatitidy patří mezi dermatitidy dále: kontaktně iritační, kontaktně alergická, mikrobiální, dyshidrotická, seboroická, stasis dermatitida.

Co mají ekzémy společného?

Ekzémy (dermatitidy) jsou povrchové neinfekční záněty kůže způsobené různými vnitřními a zevními vlivy. Ty vedou k podobným, pro ekzém charakteristickým projevům. Všechny ekzémy mají sklon k chronicitě, což je mrzuté pro pacienta i pro lékaře. U všech ekzémů se akutní léčba řídí podobnými zásadami, ale značně se liší preventivní opatření, která musí být cílená dle typu ekzému.

Jak se ekzémy projevují?

Pro ekzémy je v akutní fázi typické neostře ohraničené zarudnutí, dále pupínky a v nejintenzivnějších případech puchýřky, až velké puchýře. Projevy obvykle intenzivně svědí. Z této skupiny se zcela vyděluje dermatitida iritační, kde projevy pálí, až bolí, u méně intenzivních případů postižený pociťuje pnutí, píchání. 

U chronických ekzémů převažuje suchost a zhrubnutí kůže, na dlaních a ploskách až ve formě výrazného zvýšení rohové vrstvy kůže (kůže je tvrdá, praská).

Jak se jednotlivé ekzémy rozeznávají?

Lékař při diagnostice vychází nejen ze vzhledu a umístění projevů, ale především z anamnézy – ze zdravotní historie potíží (jejich vznik a provázející okolnosti, rozsah, intenzita, průběh atd.). A dále i z údajů rodinné, osobní, alergologické, pracovní i mimopracovní anamnézy.

„Ekzémy se nedají diagnostikovat a od sebe rozlišovat nějakými testy – záleží velmi na znalostech, schopnostech a zkušenostech lékaře."

Kdy se zamýšlet nad kombinací atopického ekzému s dalším typem ekzému?

V zásadě jde o případy, kdy se ekzém i přes správně zvolenou a pacientem pečlivě prováděnou léčbu a prevenci nedaří zhojit nebo stabilizovat. U atopického ekzému se nejčastěji setkáváme s kontaktně iritační dermatitidou a kontaktně alergickým ekzémem.

„Typickými místy, kde se tyto dermatitidy kombinují a prolínají, jsou ruce, obličej a u malých dětí též oblast plenek."

Pro ilustraci uvádíme tři příklady:

Ekzém očních víček: Iritační (dráždivá) kontaktní dermatitida vzniká v důsledku vzdušných vlivů, mezi které patří například prašnost, zakouřené prostředí, dusno, vítr a chlad. Problémem mohou být i vysušující hygienické prostředky (na mytí a odličování). Přidat se k ní může kontaktní alergie na složky kosmetických výrobků (krémy) a dekorativní kosmetiku (make-up, oční stíny, maskary), ale i na oční přípravky a léky (umělé slzy, zevní oční léky) apod.

Pročtěte si také

Atopický ekzém: Co to je a jak ho léčit?

Ekzém rtů: Iritační (dráždivá) dermatitida vzniká v důsledku olizování, nadměrného slinění, vlivem potravin, nápojů, koření nebo dochucovadel. K příčinám vzniku řadíme také iritační vnější vlivy jako větrné a chladné počasí. Přidat se k ní může kontaktní alergie na složky zubních materiálů, zubních past a ústních vod nebo i na dechové hudební nástroje. Problematické jsou i složky zevních prostředků (balzám na rty, růže, lesky), léky apod.

Plenková dermatitida: Iritační (dráždivá) dermatitida tu vzniká v důsledku vlhkosti, zapaření, tření, enzymů a dalších dráždivých látek ze stolice. Stav zhoršují i mikrobi (bakterie, kvasinky). Přidat se může kontaktní alergie na konzervaci, parfemaci v jednorázových plenkách, na adhezivní látky v jejich okrajích, na složky dětské kosmetiky (parfemace, bylinné přísady) apod.

O dalším často souběžně probíhajícím ekzému - kontaktně alergickém - si povíme v dalším dílu našeho seriálu. Dozvíte se, co ho způsobuje, a také o tzv. epikutánních testech, které se pro diagnostiku kontaktní alergie používají.

3.0000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články