Atopický ekzém dokáže potrápit i při Covidu-19

Autorem článku je Dr. Jean-Marc Chavigny, který se věnuje dermatoalergologii ve Škole atopie v Nantes. Svoje poznatky přidala i dermatoveneroložka MUDr. Michaela Duchoňová, Ph.D.

Zažíváme nelehkou situaci, kdy se celá pozornost upřela na agresivní koronavirus, který na nás útočí ze všech stran. Nezapomínejme ale na to, že tento virus, bohužel, neporáží jiné nemoci, hlavně ne atopický ekzém. Ten je stále do velké míry ovlivňován prostředím, ve kterém žijeme, a to v současnosti není ideální a příznivé pro ekzematiky.

Do hry vstupuje několik faktorů, které se významně podílejí na zhoršení stavu ekzému. Pojďme si je blíže představit. 

Podráždění z častého mytí rukou a užívání dezinfekčních gelů

Výrazné podráždění a nadměrné vysušení pokožky je následkem častého a intenzivního mytí rukou. Pochází především z mýdla, které odmašťuje, méně pak z hydro-alkoholických gelů. Pokud je to možné, upřednostňujte hydro-alkoholické gely. (Pozor ale na vysokoprocentní alkoholové dezinfekční přípravky a spreje, protože samotný alkohol vysušuje pokožku.) 

Vyhýbejte se častému užívání intenzivních a agresivních dezinfekčních mýdel. Víceré studie potvrdily, že stačí i jen obyčejné mýdlo. Základem je důkladné mytí rukou a nezapomínejte na všechny jejich části (hřbet ruky, meziprstí, samostatné palce, místa pod nehty, zápěstí). 

Při mytí rukou dávejte přednost „mýdlům bez mýdla“, vhodným pro atopiky, tzv. syndetům (dermatologické čisticí kostky, čisticí oleje, gely; například Bioderma Atoderm Intensive Gel moussant) a vlažné vodě (v žádném případě ne horkou), ruce si dobře opláchněte a následně naneste hydratační krém (emolient; například Bioderma Atoderm Krém na ruce a nehty), který podpoří a obnoví kožní bariéru. Krémujte častěji, předejdete tím nadměrné suchosti a tvorbě bolestivých ragád.

Rodič myje ruce svému dítěti, protože hygiena je důležitá.

Pročtěte si také

Očima mámy: Běž si umýt ruce!

„Vyhýbejte se častému užívání intenzivních a agresivních dezinfekčních mýdel. Víceré studie potvrdily, že stačí i jen obyčejné mýdlo."

Ochranné prostředky

Denní užívání roušek a rukavic bylo pro nás předtím nepředstavitelně, ale najednou je pro naši ochranu nevyhnutelnou součástí každodenního života. Pokud patříte mezi alergiky, upřednostníte šetrné a nedráždivé bavlněné materiály roušek. Perte je v prášku bez aviváže, dobře propláchněte a vyžehlete. Pozor na latexové rukavice, které mohou mít alergenní potenciál. 

Roušky mají pro alergiky v tomto období i některá pozitiva. Redukují vdechování pylů z ovzduší – více ty s nanomembránami, které dokážou zachytit i drobná pylová zrnka. Astmatikům se tak, paradoxně, výrazně ulehčí dýchání. V této zvláštní situaci a při zvýšené zátěži na pokožku se může projevit mírný průběh alergie a ekzému rukou u jinak bezproblémových jedinců.

Zvýšená míra stresu

Téměř všechna chronická onemocnění reagují na stres a ekzém je jedním z nich. Snažte se mírně odosobnit od zatěžujících informací, věnujte se víc rodině, svým zálibám, vyzkoušejte dechová cvičení. Meditace je také momentálně velmi cenná pomoc. Pokud je to možné, travte čas venku, na zahradě, na balkoně nebo v přírodě, ať už čtením, dýcháním, meditací, nebo tělesným cvičením. 

Dobrý způsob, jak využít čas a snížit stres, je zapojit svou kreativitu. Učení se cizího jazyka, malování, psaní, šití, zpěv, hra na hudební nástroj, to všechno jsou užitečné nástroje pro zachování psychického zdraví.

„Téměř všechna chronická onemocnění reagují na stres a ekzém je jedním z nich. Snažte se mírně odosobnit od zatěžujících informací."

Špatná regenerace ze zanedbané péče

Člověk někdy funguje se svými zvyky a rituály trochu jako robot. V mnoha případech to jde celkem dobře, například při oblékání, čištění zubů, stlaní postele, vyprázdnění nádobí z myčky, ale i při péči o sobe. Jen co se ale rytmus naruší, všechny tyto automatické procesy jsou najednou obrácené vzhůru nohama. 

Je důležité vytvořit si rutinu i během těchto omezení, aby nastala dostatečná regenerace a nezhoršil se stav naší kůže z důvodu, že jsme se o ni zapomněli starat.

Okamžitá úleva od svrbění s Atoderm SOS Sprejem

Zklidní pokožku do 60 vteřin a působí až 6 hodin. Pro časté a akutní svrbění.

KOUPIT TEĎ
Atoderm SOS Sprej

Příchod jara

I když jsme zůstali zavření doma, začíná období jara. Pyl dělá alergikům značné problémy, jako je rýma, zánět spojivek, astma a zhoršení ekzému. Každý musí přizpůsobit svou péči ročnímu období, které nebere v úvahu žádný virus.

Je důležité vědět, že jakékoliv infekce, ať už virové, nebo bakteriální, mohou zhoršit stav ekzému. COVID-19 není výjimkou, může se projevit na kůži jako parainfekční exantém (výsev), vaskulitida (zánět cév), zmodráním na akrálních částech končetin jako omrzliny, ale u atopiků se může projevit i jako běžné zhoršení ekzému. Pokud máte současně se zhoršením ekzému podezření na virové onemocnění dýchacích cest, zvýšenou teplotu nebo jste byli v kontaktu s pozitivně diagnostikovanou osobou, a cítíte se jinak dobře, ale ekzém se zhoršil bez jiných důvodů, určitě poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Může to být jediný příznak.

Situace není jednoduchá, a to nejen v naší zemi, ale celosvětově. Mějme ale na paměti, že nejlepší způsob, jak mít dobrý imunitní systém, je udržovat se ve formě, proto nezapomínejme o sebe pečovat po všech stránkách a věnujme se prevenci víc než obvykle.

4.0000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články