(aktualizované zo dňa 29.4.2020)

Atopický ekzém u miminka: Co jsou první příznaky u novorozence?

Rozeznat atopický ekzém u dětí může být někdy náročné. ➡️ Jak se projevují první příznaky u kojenců a jak se starat o jejich pokožku?

Svrbění kůže u novorozence nemusí být spolehlivým příznakem. Přestože dítě pociťuje svrbění pokožky, škrabat se neumí, a proto rodič nemusí pozorovat žádné příznaky. Svrbění u miminka se projevuje například třením nožiček po vysvlečení, neklidem, podrážděním nebo přerušováním spánku.

Miminko po porodu, které má první příznaky atopické dermatitidy.

Po narození je kůže miminka jemná a citlivá a do 28 dnů věku (v novorozeneckém období) má odlišné charakteristiky než v pozdějším kojeneckém období. Kůže novorozence je jemná, tenká, měkká a obsahuje až 80 % vody. Nemá ještě v plné míře rozvinuté imunitní mechanismy a je náchylná k infekci a tvorbě ran. 

Prvními projevy atopického ekzému u kojenců bývají zarudlá suchá růžová ložiska na lících, bradě a čele s výbledem okolo úst. Stejně tak zarudnutí na krku, ale i na trupu, horních a dolních končetinách. Někde jsou ložiska výrazně zarudlá, mokvají nebo jsou tvořena drobnými pupínky. 

„Neodkládejte návštěvu dermatologa."

V případě zánětových změn na kůži dítěte, neléčením nebo nesprávným přístupem můžete ekzém výrazně zhoršit a zafixovat. V pozdějším věku se ekzémová ložiska přesouvají typicky do záhybů končetin (zápěstí, loketní a kolenní záhyby).

Zásady ošetřování kůže miminka po porodu:

  • Denní umývání: Ideální je večerní koupel s použitím například ABCDerm Gel moussant. Pokud máte v rodině atopiky, upřednostníte syndet, např. Atoderm Sprchový olej. Denní umývání pokožky je důležité i tehdy, pokud je pokožka suchá, protože se čistí od zbytků mléka, příkrmů, mastí, moči a stolice nebo alergenů z prostředí. 
  • Kůži jemně osušte bavlněnou utěrkou tak, že ji budete jen přikládat. Utěrka by se měla prát na šetrný program bez přidané aviváže. 
  • Kůži promastěte do 3 až 5 minut, aby se hydratace z koupele udržela. Pokud kůže není velmi suchá, doporučuji Atoderm Preventive 1–2krát týdně. V případě suché nebo drsné kůže doporučuji výživnější texturu, například Atoderm Intensive Baume, a to podle potřeby i dvakrát denně.

24h hydratace s Atoderm sprchovým olejem

Okamžitý komfort po osprchování a celodenní hydratace. Pro velmi suchou a podrážděnou citlivou pokožku se sklonem k atopii.

KOUPIT TEĎ
Atoderm sprchový olej

  • Vyhýbejte se, pokud je to možné, vlhčeným utěrkám. Pokud jiná možnost není, použijte ty s nejjednodušším složením a bez zbytečné parfumace. Ideální možností jsou ABCDerm H2O Micelární ubrousky napuštěné čisticí micelární vodou. 
  • U atopiků upřednostněte šetrné plenky bez zbytečných přídavků a parfumací, například Pampers Premium Care*****.
  • Preventivně ošetřujte plenkovou oblast ochrannou pastou (rybí pasta, ABCDerm Change Intensif) – je to prevence vlivu moči a stolice na jemnou pokožku uzavřená v plence.
  • Oblečení používejte výhradně bavlněné a ve světlých barvách, vyhýbejte se syntetickým materiálům, které dráždí pokožku samotným kontaktem. 
  • Perte bez aviváže a používejte šetrný prášek, například Lovelu.

Máma drží v rukou své miminko těsně po porodu.

Ošetření bradavek při kojení

Bradavky jsou velmi citlivá a namáhaná část těla kojící matky, ale pokud to není potřeba, neošetřujte je ničím. Pokud je ošetřit potřebujete, na trhu existuje mnoho přípravků na ošetření bradavek. Mnoho z nich obsahuje lanolin, používejte ho ale opatrně kvůli možné alergizaci na lanolin (patří mezi časté kontaktní alergeny). Vhodnější je použití vazelínových mastí s maximálně 2% kyselinou salicylovou pro regeneraci trhlinek.

Pokud bradavky něčím ošetřujete, před kojením důkladně umyjte i zbytky aplikovaných přípravků, aby s nimi dítě nepřišlo do kontaktu. V případě zarudnutí, bolesti, zánětu prsních žláz, spojeného s teplotou vyhledejte vašeho lékaře.

Pročtěte si také

Očima mámy: Tak už se, prosím tě, neškrab!

3.2500

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články