Atopická dermatitida a dědičnost: Bude ji mít i moje dítě?

Trpíte atopickým onemocněním a obáváte se, že ho zdědí i vaše dítě? Genetika se nedá ovlivnit, přesto nástup ekzému můžete zmírnit některými opatřeními.

Atopická dermatitida je nejčastější kožní onemocnění u dětí a jeho výskyt v populaci stoupá, za posledních 20 let až trojnásobně. Atopická dermatitida postihuje 3–10 % populace.

Těhotná žena hladká své bříško, ve kterém má dítě. V levé ruce drží plyšového medvídka.

Dědičnost je polygenní, to znamená, že se nedědí jeden konkrétní gen pro toto onemocnění, ale je to kombinace více genů pro atopickou predispozici. Nakolik se projeví onemocnění u konkrétního jedince, závisí také od faktorů prostředí.

Mezi atopická onemocnění kromě ekzému patří i alergická rýma, konjunktivitida, alergické astma nebo potravinové alergie.

Pokud má rodič nějakou formu atopického onemocnění, statistiky uvádějí 30% pravděpodobnost vzniku atopie u dítěte. Pokud jsou oba rodiče atopici, může být riziko až 75%. Atopie u dítěte se nemusí projevit vůbec, může přeskočit generaci, ale může se objevit i později v dospělosti, ne hned v dětství. 

Neexistují jednoznačná opatření pro prevenci vzniku atopie, jelikož je to genetická záležitost, kterou nedokážeme nijak ovlivnit. 

V průběhu těhotenství se můžeme cíleně vyhýbat silným alergenům (potravinám s vysokým potenciálem alergizovat), ale nesmíme držet přísné diety.

Pomozte předejít atopii s Atoderm Préventive

První krém, který vyživuje pokožku už od narození. Určené pro kojence a malé děti s predispozicí k atopii.

KOUPIT TEĎ
Atoderm Préventive

Opatření po narození děťátka v rodině atopiků

Vhodným ošetřováním kůže a dietními opatřeními po narození děťátka můžeme předejít případným atopickým projevům a zmírnit je.

  • Děťátko umývejte denně, místo mýdla používejte syndety (mýdla bez mýdel, která kůži nevysušují, např. Atoderm sprchový olej)

  • Po koupání preventivně promašťujte podle suchosti kůže, denně nebo jedenkrát týdně, kůže nemá být ani suchá, ani mastná, nemá se lepit, v létě natírejte krémovými přípravky, v zimě mastnějšími formulemi

  • K ošetření kůže si vybírejte dermakosmetiku z lékárny speciálně určenou pro atopickou pokožku, ne klasickou dětskou kosmetiku s parfumacemi, ne olej přímo na kůži dítěte (olej udělá mastný film na povrchu kůže, nedokáže ji hydratovat zevnitř na rozdíl do krémů a mastí, nanejvýš omezuje látkovou výměnu a pocení okluzí – naopak, jako esence do koupele nebo složka mýdel je vhodný), vyhýbejte se přírodní kosmetice, u které nevíte přesný obsah složek – hlavně pro riziko alergizace na různé bylinné extrakty

  • Oblečení perte v Lovele bez aviváže, nepoužívejte aviváže, upřednostňujte světlé, vzdušné bavlněné oblečení, vyhýbejte se syntetice

  • Pro děťátko je nejvhodnější stravou mateřské mléko, kojení se doporučuje minimálně 6 měsíců

„Kojící matka musí dbát na omezování alergenů ve stravě, jelikož mohou přecházet do mateřského mléka"

  • Pokud jsou potřeba umělé mléčné formule, vyberte hypoalergenní variantu – HA

  • Příkrmy zavádět po 6 měsících života, postupně, zapisovat nové příkrmy pro lepší odsledování případné kožní reakce (dietní deník)

  • Nezapomenout na imunologické okno od ukončeného 4. do 6. měsíce (17.–26. týden života dítěte), ideálně při kojení, kterým můžete navodit orální toleranci na alergeny – neznamená to přikrmovat alergeny, jen dát děťátku „ochutnat‟ v malém množství (maximálně velikost hrášku)

malý chlapec ochutnává čerstvé jahody

Pročtěte si také

Imunologické okno je nadějí na prevenci potravinových alergií u dětí

Jak zjistím, že u u mého dítěte jde o ekzém?

První projevy ekzému se objeví kolem 2.–3. měsíce života. Loupání kůže u novorozenců bývá fyziologické po porodu, nemusí to znamenat hned ekzém.

První projevy atopického ekzému mohou být nespecifické, často se překrývají se seboroickým ekzémem, je možné je odlišit až kolem šesti měsíců. Také svrbění kůže je u malého miminka ne úplně spolehlivým příznakem, protože i když ho to svrbí, škrábat se ještě nedokáže, rodič to teda zpozorovat ani nemusí. Svrbění u miminka se projevuje např. třením nožiček při vyslíkání, neklidem, podrážděním, přerušováním spánku.

Prvními projevy atopického ekzému u kojenců bývají zarudlá, suchá růžová ložiska na lících, bradě, čele, s výbledem kolem úst, také zčervenání na krku, ale i na trupu, horních a dolních končetinách. Někdy jsou ložiska výrazně zarudlá, mokvají nebo jsou tvořena drobnými pupínky. Pro stanovení diagnózy a adekvátní léčby je vhodné navštívit dermatologa nebo dětského dermatologa.

atopicky ekzem dite miminko tvar

Hlavně pokud suchost kůže a zarudlá ložiska přetrvávají nebo se vracejí i po promašťování a opatřeních pediatra. Neodkládejte návštěvu dermatologa, pokud se děťátko nemá dobře a na kůži má zánětové změny. Neléčením nebo nesprávným přístupem můžete ekzém výrazně zhoršit a zafixovat. V pozdějším věku se ekzémová ložiska přesouvají typicky do záhybů končetin (zápěstí, loketní a kolenní záhyby).

4.1000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články