Hlavní příčiny zhoršení pokožky na podzim a v zimě nejen u atopiků a ekzematiků

Mnozí pacienti se obávají nástupu zimy, protože mají zkušenost, že právě chladné dny dají jejich pokožce pořádně zabrat.

Suchost kůže, zvýšená přecitlivělost projevující se začervenáním, svrbění, šupinatění a prasklinky jsou příznaky, které je možné jen těžko ignorovat.

1. Dysfunkce kožní bariéry

Jednou z příčin tohoto stavu je narušená kožní bariéra u pacientů, kteří mají predispozici k atopii. Porucha kožní bariéry je u těchto pacientů dána nejen geneticky, ale i v důsledku zánětlivých procesů v kůži alergiků, které postupně narušují přirozenou ochranu kůže.

Dysfunkci kožní bariéry způsobují hlavně:

  • Změny teplot (studený vzduch – přetopený interiér)
  • Oblečení – pocení 
  • Teplá koupel
  • Přesušení, svrbění, sklon k infekci

„V zimě má kůže větší predispozici k vysušování, protože trávíme hodně času v interiéru, oblečení, a máme tak sklony se potit."

2. Respirační onemocnění

Podzim a zima jsou typické i nárůstem respiračních nemocí. Různé virózy a chřipkové bacily prověří stav naší imunity. Ohrožené jsou hlavně sliznice, ale i kůže může podlehnout náporům různých mikrobů. U atopiků bývá obranyschopnost pokožky narušena častěji než u běžné populace.

3. Alergeny v zimě

Dalším faktorem, který dělá zimu rizikovou, je nárůst typických zimních alergií. Pokud se u alergika projevuje alergie právě na pokožce, nemůžeme se divit, že se nejrůznější kožní těžkosti objeví s příchodem mrazů. Kromě mrazů dovedou alergie spustit i roztoči, plísně, zvířata, některé druhy potravin a kontaktní alergeny jako kovy, vlna, kosmetika, různá aditiva a léky spolu s faktory prostředí.

Otec pomáhá své dceři s rýmou během jedenného dne

V zimě trávíme více času v interiérech. Dlouhodobé pobývání v přetopených místnostech či v místnostech se zvýšenou koncentrací alergenů má neblahý vliv i na naši pokožku. A právě v tom představují přetopené interiéry či prostory s výskytem plísní v negativním slova smyslu speciální místo.
Dalšími faktory, které mají kromě interiérů vliv na stav pokožky, jsou infekce (viry a bakterie), antibiotika, málo cvičení, kolektiv a změna stravy na tu, která je konzervovaná anebo upravovaná aditivy.

Pročtěte si také

Od atopie k alergii

4. Psychologický aspekt

Zatímco nás jaro a léto nabíjejí pozitivní energií, podzim a zima patří k těm ponuřejším obdobím roku. Jsme často víc depresivní, smutnější. Možná i fakt, že skončilo období letních dovolenek, udělá svoje. Začínají školní povinnosti, krátí se dny a k tomu sychravé počasí, vítr a déšť. To vše má vliv na naši psychiku a psychika zpětně ovlivňuje všechny pochody v těle včetně imunity a kůže.

Dobré rady na konec

Jak se tedy starat o kůži v zimě a na co se zaměřit? Pokud nás trápí velké problémy, měli bychom svěřit svoji pokožku do rukou zkušeného lékaře. Důležité je promazávat a zvláčňovat kůži, které potřebujeme vrátit ochrannou funkci. Velmi účinné je i otužování v kombinaci se zdravým jídelníčkem. Na psychiku má velmi dobrý vliv i pobyt v přírodě, blízkost rodiny, dotyky či masáže.

Důležitý je nejen režim, ale i pozorování změn, které mohou časem odhalit časté spouštěče ekzémů. Navíc i podpůrná léčba dokáže v průběhu zimy upravit stav pokožky a podpořit její přirozenou funkci.

Síla doteku: Jak dotýkání pomáhá vytvářet vztahy

Pročtěte si také

Životodárný dotek: Jak se dotýkáme světa a jak se svět dotýká nás?

3.3333

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články