Jak posílit imunitu přírodní cestou

Posílit imunitu můžeme například i stravou. Při prevenci před zimními „soplíky“, ale i před vážnějšími onemocněními se nemusíme spoléhat výhradně na náš imunitní systém.

V zimě je náš organismus vystaven jednoznačně největší zátěži. Při prevenci před tzv. „soplíky“ anebo i vážnějšími onemocněními se nemusíme spoléhat výlučně jen na náš imunitní systém. K silnější obranyschopnosti si můžeme dopomoct například i stravou. Takto bychom si měli pomáhat v průběhu celého roku.

 vítězné gesto otce se synem

„Správné stravování je důležité hlavně u atopiků, kde silná imunitní bariéra hraje důležitou roli."

S imunitou úzce souvisí přírodní imunomodulátory, což jsou látky schopné zasahovat do imunitní reakce našeho těla. Podle toho, jestli tuto imunitní reakci posilují (stimulují), anebo potlačují, je dělíme na stimulátory a supresory. Tady jsou ty nejvýznamnější:

1. Betaglukany

Patří mezi nejznámější imunomodulátory. Jde o polysacharidy přirozeně se vyskytující v buněčných stěnách rostlin, bakterií a hub. Zároveň se jedná o rozpustnou vlákninu, o které je známo, že zlepšuje trávení, podporuje činnost probiotik, produkuje mastné kyseliny s krátkým řetězcem a ovlivňuje vstřebávání sacharidů či cholesterolu. 

Žena na houbách v lese během podzimní procházky

Naši imunitu posiluje prostřednictvím aktivace makrofágů a NK buněk imunitního systému. Početné studie dokonce popsaly i slibné protirakovinné účinky betaglukanů, které je však třeba dál zkoumat.

„K nejlepším zdrojům betaglukanů jednoznačně patří houby, hlavně různé druhy hlívy (hlíva ústřičná, máčková a plicní) a houba shiitake."

Jde o opravdu účinný způsob, jak posílit imunitu. Z běžnějších a celoročně dostupných potravin určitě doporučuji konzumovat oves a ovesné vločky, v menším množství bychom betaglukany našli i v ječmeni.

2. Propolis

Propolis je pryskyřičný materiál sbíraný včelami z rostlin a transformovaný za přítomnosti včelích enzymů. Má bohatou historii využití, která se datuje už do roku 300 př. n. l. Už starověcí Egypťané, Řekové i Římani znali jeho protizánětlivý a léčivý účinek. Výhodou propolisu je, že jeho užívání není spojeno se žádnými nežádoucími účinky při dodržení bezpečné dávky 70 mg/denně (1,4 mg/kg hmotnosti). Novodobé studie se zabývají hlavně zkoumáním jeho antibiotických, antivirotických, antifungálních a antiparazitických účinků. Zatím se sice nepotvrdily všechny jeho komerčně deklarované pozitivní účinky (teda nejedná se o žádný superlék), avšak slibné výsledky přináší v terapii stomatitidy a ústních vřídků, v prevenci zubního kazu a dokáže podpořit antibiotickou léčbu prostřednictvím snižování rezistence na některé druhy antibiotik. Využití by mohl najít i v prevenci a terapii kvasinkových infekcí a při hojení ran, ale opět je k tomu potřeba realizovat více studií.

3. Zázvor

O zázvoru je známo, že je bohatý na fytochemikálie gingerol a zingeron, které mají silné antioxidační účinky, podobné účinkům vitamínu C. Intenzívně se zkoumají i jeho možné protirakovinné účinky. Výhodou je, že má všestranné využití i v domácí kuchyni, kde si z čerstvého zázvoru můžete připravit zázvorový čaj či limonádu. Populární je i sušený zázvor, kandovaný zázvor a nakládaný zázvor (gari). 

zdravý zázvorový čaj

Použít ho můžete i na dochucování mořských plodů, těžších masových pokrmů či při pečení perníku. Oblíbenou domácí medicínou je zázvor v medu, který je známým receptem na posílení imunity přírodní cestou. Dělá se z nakrájeného zázvoru a citronu v poměru 1 : 1, zalitých medem. Buďte však opatrní. Maximální denní dávka zázvoru pro dospělého je cca 1 cm kořene (anebo 4 g).

4. Kolostrum

„Kolostrum je brzký druh mléka savců produkovaný ihned po porodu."

Vyznačuje se vyšší koncentrací tuku, bílkovin, protilátek a dalších složek imunitního systému (laktoferin, lyzozym, laktoperoxidáza, cytokiny apod.). Právě proto se hojně užívá jako doplněk stravy pro posílení imunity, a to nejčastěji ve formě kravského anebo kozího kolostra. Jeho potenciálně pozitivní účinky na zdraví jsou však stále zastíněny mnohými nezodpovězenými otázkami. Nejasná ja například míra vstřebatelnosti látek z kolostra u dospělého člověka, využitelnost složek imunitního systému mezi různými živočišnými druhy (kráva vs. člověk), ale i to, jestli je kolostrum v tabletách rovnocenné čerstvému kolostru, které získává mládě od svojí matky při kojení.

Mezi možná využití kolostra dospělým člověkem patří zejména regenerace trávicího traktu po užívání antibiotické léčby a též užití v terapii průjmů. Bohužel všechny ostatní výroky prodejců
kolostra zatím nejsou podloženy dostatečným množstvím studií.

5. Omega-3 mastné kyseliny

Velmi dobrým a poměrně levným imunomodulátorem jsou omega-3 mastné kyseliny, které najdeme v běžných potravinách, hlavně v rybách a mořských plodech, doplňkově však i v rostlinných potravinách, jako jsou vlašské ořechy, lněná semínka a olej, řepkový olej a chia semínka. Navíc jejich silný protizánětlivý účinek je i velmi dobře popsán v odborné literatuře, na rozdíl od jiných výše jmenovaných potravin a doplňků stravy.

Při sestavování jídelníčku s cílem zařadit co nejvíce těchto protizánětlivých mastných kyselin nejde ovšem jen o jejich absolutní množství, ale i o poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin, který by měl být co nejvíc ve prospěch omega-3. Mezi potraviny, které tuto podmínku splňují, patří například už zmiňovaná lněná a chia semínka, tuňák, losos či okoun. Naopak, navzdory obsahu omega-3 mastných kyselin obsahují příliš mnoho omega-6 rybí konzervy v oleji (hlavně slunečnicovém) a vlašské ořechy. Mezi ořechy, které obsahují nejvíc omega-6 mastných kyselin a téměř žádné omega-3 mastné kyseliny (a proto by nemělo docházet k jejich dlouhodobé nadměrné konzumaci), patří mandle a kešu ořechy.

zdravá miska plná plátků nakrájeného lososa

Pozor bychom si rozhodně měli dávat i na příliš vysoký příjem omega-3 mastných kyselin, ke kterému může dojít zejména při nadměrném a dlouhodobém užívání různých doplňků stravy. Posílení imunity musí jít ruku v ruce s heslem, že všeho moc škodí. Může totiž dojít k negativnímu vlivu na imunitní systém, což bylo potvrzeno i studiemi. Jako nejvíc problematická se jeví fortifikace, tedy obohacování potravin omega-3 (např. vajíčka, margaríny apod.) v kombinaci s užíváním doplňků stravy. Za nejlepší způsob příjmu omega-3 mastných kyselin proto považujeme jejich konzumaci přirozeně ve stravě, respektive dodržování doporučených dávek při suplementaci.

4.0448

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články