Atopický ekzém: Najčastější otázky v ordinaci dermatologa

Atopie a atopický ekzém jsou onemocnění, která vyvolávají mnohé otázky. Dermatoložka MUDr. Hana Bučková odpovídá na ty, které nejčastěji zajímají pacienty v její ambulanci.

Atopický ekzém ve všeobecnosti

 • Co  je příčinou atopické dermatitidy? 

Na vzniku atopické dermatitidy se podílí mnoho faktorů. Jsou to vlivy zevního prostředí, psychická rozlada dítěte a genetické faktory, které vedou k odlišné stavbě kůže, k odlišným biochemickým a imunologickým pochodům v kůži. Dochází k narušení kožní bariéry, k vrozenému sklonu ke svědění kůže. Tyto faktory způsobí, že kůže atopika je citlivá na různé látky ze zevního prostředí, které působí na kůži, dostávají se do těla zažívacím nebo dýchacím traktem. 

Jestli se chcete dozvědět víc o příčinách atopického ekzému, přečtěte si náš článek

 • Atopie a atopický ekzém jsout to stejné?

Atopie je dědičná forma pro různé typy alergií (astma, migréna, alergická rýma, atopická dermatitida).
Atopický ekzém je kožní projev atopické dispozice. 

Víc o atopii sa dozvíte v článku Co je atopie?

Atopický ekzém u dětí

 • Co je atopická dermatitida a kdy  se u dětí  projeví?

Atopická dermatitida je chronické, zánětlivé onemocnění, které se zejména projeví u kojenců, batolat, méně jsou první projevy atopické dermatitidy zaznamenány u dětí školního věku. Kůže je suchá, posetá pupínky, rozškrábaná, může mokvat. Výjimečně začne atopická dermatitida v dospělosti, ale jsou případy pacientů, kteří měli atopickou dermatitidu po určitou dobu v dětském věku, pak byli bez projevů a znovu se atopická dermatitida objevila v dospělosti.

Víc o atopickém ekzému si můžete přečíst v tomto článku. 

 • Proč má moje dítě atopickou dermatitidu, když ho my rodiče nemáme?

Atopickou dermatitidou je postiženo až 20 % dětské populace. Zhoršujícím se životním prostředím, změněným životním stylem přibývá dětí s atopickou dermatitidou. Má-li jeden z rodičů jakékoli alergické onemocnění, riziko vzniku atopické dermatitidy u dítěte je 20–40 %. Pokud jsou oba rodiče alergici, je riziko vzniku 40–60 %. Pokud měli v dětství nebo mají oba rodiče atopickou dermatitidu, riziko vzniku atopické dermatitidy u dítěte stoupá až na 60–80 %. 

Pročtěte si také

Atopický ekzém: Co to je a jak ho léčit?

 • Proč ještě má dítě atopickou dermatitidu, když jsme ve stravě vysadili vše, co nám vyšlo v krevních testech nebo Prick testech? 

Na vzniku atopické dermatitidy se podílí řada faktorů, nejde jen o působení zjištěných alergenů. Ty mohu projevy onemocnění zmírnit. Navíc tzv. spec. IgE vyšetřené z krve dítěte mají jen přibližnou vypovídající hodnotu.

 • Co zhoršuje alergickou dermatitidu u dětí?

„Stres ve škole, vysoké nároky na dítě, napětí mezi rodiči, střídavá péče, nachlazení, očkování, fyzická námaha, alergeny ve vzduchu nebo v potravě, nevhodné oblečení, nepravidelné ošetřování kůže, ošetření kůže nevhodnými krémy. 
"

 • Jak často a v čem dítě koupat?

Některé děti snesou lépe sprchování než koupel. Vždy je vhodné do lázně nebo na sprchování užít farmaceuticko-kosmetické přípravky doporučené lékařem. Koupel by neměla být delší než 10 minut, kůže má být lehce osušena a ihned promazána zvláčňujícími krémy. 

Další doporučení jsme zmínili v článku Osum rad s ohledem na starostlivost o atopickou pokožku u dětí. 

 • Může jet dítě s atopickou dermatitidou na tábor?

Ano, může, ale rodiče musí prověřit, co je náplní pobytu, kde jsou děti ubytovány, kdo zajišťuje stravu, měli by se zajímat o potencionální alergeny v prostředí.

Jak Léčit atopický ekzém

 • Jak se atopická dermatitida léčí ? 

Neexistují tabletky, jako např. při léčení angíny, které by dítě atopické dermatitidy zbavily. Terapie musí být komplexní, přitom individuální pro každé dítě. Součástí léčby je i odborné poučení rodičů o chorobě, režimu dítěte, názorné předvedení ošetřovací techniky v tzv. škole atopie. 
Základem léčby je promazávání kůže několikrát denně doporučenými mastmi nebo krémy, vyhýbání se zjištěným alergenům ve stravě, prostředí. Při vzplanutí atopické dermatitidy musí dítě omezit fyzickou námahu. Kombinace základních krémů k ošetření kůže s hormonální mastí nebo krémy s tzv. imunomodulačním účinkem lékař volí podle stupně a rozsahu postižení kůže, aby zánět v kůži zůstal pod kontrolou.

Přečtěte si článek o boji s atopickým ekzémem a způsobech jeho léčby ZDE

 • Pomůže dítěti moře?

„Přímořská léčba bývá přínosem, často zlepšuje průběh atopické dermatitidy na několik měsíců. Ovšem má-li být pobyt u moře efektivní, musí být dostatečně dlouhý, 3–4 týdny a déle. Výběr moře u dětí je individuální. "

Jestli se chcete zbavit obav z pobytu u moře s atopickým ekzémem, přečtěte si náš článek S atopickým ekzémem bez obav k moři. 

 • A co pobyt na horách?

Pobyt na horách bývá přínosem, ovšem je nutné si uvědomit, že zde později kvetou rostliny. Nesmíme vystavovat dítě větší fyzické námaze, důležité je i ubytování. V létě i v zimě je nutné dítě pravidelně ošetřovat opalovacími krémy, uváženě pobývat na slunci.

Jak toto zimní období zvládnout, sa dočtete ZDE.

 • Proč dávat na kůži hormonální léky?

Hormonální masti jsou různé síly. Zásadně se nedávají na celé tělo, aplikují se do nejhorších ložisek  atopické dermatitidy intervalově (např. 3 dny a 4–7 dnů se nedávají). Hormonální léky pomáhají tlumit zánět v kůži. Užíváme je nárazově proto, abychom udrželi atopickou dermatitidu pod kontrolou, nedocházelo k jejímu vzplanutí. I při užívání hormonálních mastí nesmíme zapomínat na pravidelné ošetřování kůže zvláčňujícími mastmi.  

3.4000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články